آیا حسادت درمان پذیر است؟

حسادت یک احساس رایج اما پیچیده است. اما آیا حسادت درمان پذیر است؟ این ترکیبی از احساس ناامنی، غرق شدن، ترس و از دست دادن است.  این طبیعی است که هر چند وقت یکبار احساس حسادت کنید، اما در درازمدت می تواند تأثیر منفی بر فرد و روابط آنها بگذارد. علائم رایج حسادت عبارتند از: رنجش، ناامیدی، بی حوصلگی، عصبانیت و ناخوشایند عمومی.

 

گونه حسادت را تشخیص دهیم

تشخیص و تطبیق احساسات حسادت می تواند دشوار باشد.  حتی ممکن است در واکنش ‌های حسادت‌آمیز خاص احساس توجیه کنید.  با توجه به این واقعیت که حسادت یک احساس آسیب پذیر است که می تواند باعث ترس از رها شدن شود، بحث در مورد آن با شریک زندگی خود نیز دشوار است. وقتی احساس حسادت می کنید، ممکن است تحریک پذیرتر شوید، بنابراین سعی کنید با آرامش با طرف مقابلتان ارتباط برقرار کنید و از او بخواهید که برای صحبت کردن وقت بگذارد.

 

در اینجا شش نوع حسادت وجود دارد:

 1. حسادت عاشقانه: بر اساس تهدیدهای واقعی یا خیالی برای یک رابطه عاشقانه.  ممکن است سابقه خیانت یا معاشقه های نامناسب وجود داشته باشد . با این حال، این نیز می تواند صرفا بر اساس ناامنی باشد.
 2. حسادت منطقی و واکنشی: بر اساس چیزی ملموس، مانند نوعی شواهد (مثلاً یک پیام متنی) که منجر به شک و تردیدهایی می شود که مبتنی بر واقعیت هستند.
 3. حسادت خانوادگی: بر اساس پیوندهای خانوادگی.
 4. حسادت جنسی و مشکوک: بر اساس ترس از اینکه یک شریک ممکن است خیانت کرده باشد یا درگیر ارتباط نامناسب باشد.
 5. حسادت قدرت: بر اساس ترس های شخصی که در محل کار یا در رابطه با شغل شما ایجاد می شود. به عنوان مثال، این ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که یک همکار ترفیع دریافت کند و شما نگیرید.
 6. حسادت پاتولوژیک: مبتنی بر غیرمنطقی است و احتمالاً با تشخیص سلامت روان همراه است.

 

آیا حسادت درمان پذیر است؟ 5 راه برای مقابله با حسادت

برای بیشتر افراد این سوال پیش می آید که آیا حسادت درمان پذیر است؟ فهمیدن نحوه برخورد با حسادت می تواند چالش برانگیز باشد، بنابراین مهم است که کنترل خود را برگردانید و راه های سالمی برای متوقف کردن حسادت را یاد بگیرید، مانند تمرین قدردانی، ایجاد انتظارات سالم یا صحبت با یک درمانگر. در اینجا پنج راه برای مقابله با حسادت وجود دارد:

 1. در مورد احساسات خود شفاف باشید

داشتن ارتباط باز و شفاف با شریک زندگی خود راه خوبی برای مشارکت دادن آنها در گفتگو است. با شفقت و اعتماد صحبت کنید تا به شریکتان کمک کنید تا احساس راحتی کند.

 1. ترس های خود را کنترل کنید

ناامنی عامل اصلی احساسات حسادت است، بنابراین وقت گذاشتن برای رفع این ناامنی ها فقط در دراز مدت به شما کمک می کند. هنگامی که از این ناامنی ها و اینکه از کجا می آیند آگاه شدید، می توانید راه های مقابله با آنها را بیاموزید.

 1. بحث و انتظارات را تنظیم کنید

خیلی از افراد به دنبال درمان حسادت و پاسخ به این سوال که آیا حسادت درمان پذیر است می باشند. مهم است که به یاد داشته باشید که حسادت می تواند برای شخصی که آنها را تجربه می کند بسیار واقعی باشد، حتی اگر هیچ مدرکی وجود نداشته باشد. برای ایجاد اعتماد، انتظارات را در رابطه تعیین کنید و روی قوانین اساسی توافق کنید.

 1. در قدردانی و ذهن آگاه شرکت کنید

نگه داشتن یک دفتر خاطرات سپاسگزاری و تمرین مدیتیشن تمرکز حواس می تواند به شما کمک کند خود را متمرکز کنید و کنترل احساسات خود را مجدداً کنترل کنید تا حسادت غلبه نکند.

 1. با یک درمانگر صحبت کنید

صحبت با یک درمانگر برای مرتب کردن احساسات حسادت و درک بهتر آنها بسیار خوب است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند