ازدواج و خانواده سنتی

مقدمه:

ازدواج دو حالت دارد. ازدواج سنتی و ازدواج مدرن. در حالت سنتی معمولا همه چیز با آگاهی و مدیریت خانواده ها پیش می رود. اما در حالت مدرن ابتدا دختر و پسر با یکدیگر آشنا می شوند و چنانچه مناسب یکدیگر باشند خانواده هایشان را در جریان قرار می دهند. تقابل بین ازدواج مدرن و سنتی یکی از مهم ترین و اصلی ترین مباحث روز جامعه است. در واقع یکی از اصلی ترین سوال ها درین باره این است که آیا ازدواج سنتی بهتر است یا ازدواج مدرن؟ بطور کلی نمی توان جواب قاطعانه ای را به این سوال داد. این موضوع اهمیت فراوانی دارد به همین مناسبت در این نوشته به موضوع ازدواج و خانواده سنتی می پردازیم.

ازدواج و خانواده سنتی، خوب است یا بد؟

 

ازدواج و خانواده سنتی چه ویژگی هایی دارند؟

ازدواج سنتی هم مزایا و هم معایب خاص خودش را دارا است. با این حال بعضی از مزایا باعث شده اند تا اعتماد کردن به این سبک از ازدواج آسان تر باشد. به عنوان مثال در این سبک از ازدواج طرفین 100 درصد با نیت ازدواج پا پیش می گذارند. به همین دلیل می شود به افراد و نیت آنها اطمینان بیشتری کرد.

در سوی دیگر در ازدواج سنتی از همان ابتدا همه چیز با نظارت و اطلاع خانواده ها اتفاق می افتد. از آنجا که خانواده ها خیر و صلاح فرزندانشان را می خواهند مصلحت اندیشی و تجربه ی این افراد باعث می شود تا احتمال ناکامی در این سبک از ازدواج به میزان قابل توجهی کاهش پیدا کند. از اینرو می توان نتیجه گرفت که ازدواج و خانواده سنتی یک مزیت فوق العاده را به همراه دارد و آن این است که احتمال وقوع اشتباه در آن به مراتب کمتر خواهد بود.

گفتنی است که چه برای ازدواج سنتی و چه برای ازدواج مدرن می توان از خدمات مشاوره خانواده استفاده کرد و ریسک آن را به میزان قابل توجهی کاهش داد.

 

ازدواج سنتی چه ریسک هایی دارد؟

  • عدم شناخت کافی از یکدیگر: مزیت آشنایی به سبک مدرن این است که افراد پیش اقدام برای ازدواج فرصت کافی برای شناخت یکدیگر را دارند. اما در ازدواج سنتی زوجین آشنایی چندانی با یکدیگر و روحیات و خلقیات یکدیگر ندارند. دیدار و شناخت تنها به جلسات رسمی محدود می شود که معمولا در حضور خانواده ها به انجام می رسد و احتمال دارد که در چنین شرایطی افراد چهره ی واقعی خودشان را نشان ندهند.
  • نقش عشق در ازدواج سنتی کمرنگ است: یک عیب بزرگ در رابطه با ازدواج سنتی این است که عشق و ایجاد رابطه عاشقانه معمولا به بعد از ازدواج موکول می شود. چرا که تا قبل از آن افراد شناخت آنچنانی از یکدیگر ندارند و به همین دلیل ممکن است آن عشقی که مورد نظر است شکل نگیرد.
  • بعضی از افراد آن را تحقیر آمیز قلمداد می کنند: بعضی از افراد ازدواج سنتی را قبول ندارند و آن را تحقیرآمیز قلمداد می کنند. به عنوان مثال درخواست تست باکرگی از دختر یکی از مواردی است که می تواند چنین احساسی را ایجاد کند.

 

ازدواج و خانواده سنتی

 

 

جمع بندی و نتیجه گیری

قاطعانه نمی توان نظر داد و گفت که آیا ازدواج سنتی بهتر است و یا ازدواج مدرن؟ افراد شخصیت های مختلفی دارند و در فرهنگ های مختلفی رشد کرده اند. از اینرو نوع نگاه هر فرد می تواند نسبت به این موضوع متفاوت از دیگری باشد. در این نوشته از ازدواج و خانواده ی سنتی گفتیم و مزایای و معایب آن را مطرح نمودیم.

نکته ای که اهمیت دارد این است که چه برای ازدواج سنتی و چه برای ازدواج به سبک مدرن پیش از مبادرت به این امر بهتر است تا زوجین از خدمات مشاوره بهره ببرند.

 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند