درمان کم خوابی یا بی خوابی

علت های بی خوابی

قبل از پرداختن به بررسی درمان کم خوابی یا بی خوابی بهتر است رابطه با علت های به وجود آمدن این مشکل در افراد صحبت کنیم. ممکن است این مشکل به علت های زیادی رخ دهد. به عنوان مثال افزایش سن در افرادی که پیر تر می باشند بسیار شایع است. همچنین بی خوابی در زنان و بانوان بیشتر از آقایان رخ می‌ دهد. افرادی که دچار سابقه افسردگی هستند نیز ممکن است با مشکلی مانند بی خوابی و کم خوابی مواجه شوند. از علت های دیگر به وجود آمدن این مشکل در افراد افسردگی، استرس، غم، ناراحتی،‌ نگرانی بیش از حد، هیجانات شدید، خوردن غذای سنگین قبل از خواب، مصرف داروهای غیر قانونی، مصرف داروهای جدید، استفاده از کافئین، الکل و نیکوتین و مواردی از این دست باشد. خانم هایی که دچار یائسگی شده اند نیز معمولاً در این دوره با همچین مشکلاتی مواجه می شوند.

درمان کم خوابی یا بی خوابی

بیشتر از افراد تصور می کنند که درمان کم خوابی یا بی خوابی تنها با قرص امکان پذیر است. به عنوان مثال افرادی که در طول روز احساس خواب آلودگی دارند می‌ توانند به صورت کوتاه مدت از این داروها مصرف کنند و خواب خود را تنظیم نمایند. اما این داروها نیز عوارض جانبی مانند گیجی در طول روز را به همراه دارند. همچنین می‌ توانند اختلال عملکرد را نیز در افراد به وجود آورند. مصرف این دارو ها برای بی خوابی زیاد توصیه نمی شود. افرادی که با بی خوابی های شدید مواجه هستند می توانند به روانشناس و روانپزشک مربوطه مراجعه کرده و با استفاده از درمان های تخصصی این مشکل خود را تا حدود بسیار زیادی برطرف کنند. البته تکنیک هایی نیز وجود دارند که افراد می توانند با استفاده از آن ها مشکلات کم خوابی و بی خوابی خود را برطرف کنند.

تکنیک های موثر برای درمان

همانطور که در مطالب بالا عنوان کردیم تکنیک های بسیار موثری برای درمان کم خوابی و بی خوابی وجود دارند. اولین تکنیک آرامش درمانی می باشد که شما می توانید با این تکنیک اضطراب و تنش بدن خود را کاهش داده و به یک آرامش عمیق برسید. داشتن آرامش می تواند خواب بسیار راحتی را نیز برای شما به همراه داشته باشد. از دیگر تکنیک ها محدودیت خواب، اصلاح و کنترل محرک، نور درمانی، رفتار درمانی و … می باشند.

بی خوابی

نتیجه گیری

بسیاری از افراد در طول زندگی خود دچار مشکلاتی مانند کم خوابی و بی خوابی می شوند. کم خوابی و بی خوابی یک احساسی می باشد که افراد آن را تجربه می‌ کنند. این احساس به دلیل نداشتن خواب کافی و با کیفیت به وجود می‌ آید. ممکن است این مشکل تاثیرات بسیار زیادی بر روی زندگی افراد بگذارد و زندگی کاری آن ها را نیز با مشکل مواجه کند. همچنین ممکن است افراد روز خود را با کسالت و خواب آلودگی شروع کرده و در طول روز همواره احساس خواب داشته باشند. در نظر داشته باشید اگر فردی در طول هفته به مدت سه بار و یا بیشتر دچار بی‌ خوابی و یا کم خوابی شود و این اتفاق بیشتر از یک ماه به طول بیانجامد فرد با مشکل اختلال در خواب مواجه است.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند