روانشناسی کودک و مزایای بهره از آن

مقدمه:

مشاوره روانشناسی افراد را در مسیر صحیح قرار داده و کیفیت زندگی را ارتقا می بخشد. در این بین روانشناسی کودک علمی است که سلامت روان کودک را تضمین می کند و همچنین به خانواده کمک می کند تا فرزندشان را به شیوه ای بهتر و سالم تر رشد دهند. در این نوشته از روانشناسی کودک و مزایای آن خواهیم گفت.

روان شناسی کودک

دلیل اهمیت روان شناسی کودک چیست؟

هر پدر و مادری تمایل دارد تا فرزندی سالم و شاد داشته باشد. اما گاهی وقوع بعضی از اتفاقات ما را از رسیدن به این اهداف بازمی دارد. در حقیقت گاهی وقت ها نمی توانیم تشخیص دهیم که آیا این رفتار کودک طبیعی است و یا غیر طبیعی می باشد. اهمیت روانشناسی کودک در اینجا خودش را نشان می دهد. روانشناسان کودک متخصص این کار هستند آنها می توانند رفتارها و عملکرد کودک را بررسی کرده و آن را آنالیز کنند.

از اینرو در شرایطی که کودک شما رفتار غیر طبیعی دارد روانشناسان کودک قادرند تا آن را تشخیص داده و روش های اصلاح و درمان رفتار را پیش روی والدین بگذارند.

در طرف دیگر درک الگوهای رفتاری غیر نرمال به والدین نیز کمک می کند تا به شیوه ای سالم تر و تاثیرگذارتر با کودک شان ارتباط برقرار نمایند که این مهم نقش موثری بر روی پروسه تربیت فرزند دارد.

علم روان شناسی کودک

مسائل رایجی که والدین را به علم روان شناسی کودک نیازمند می سازد

کودکان از مشکلات رفتاری مبرا نیستند. گاهی رفتارهای اشتباه آنها ریشه در رفتارهای اشتباه ما دارد. گاهی محیط بیرون از خانه باعث می شود تا کودکان اشتباه رفتار بکنند و گاهی نیز مسائل ژنتیکی در این مورد دخیل است. ریشه ی مشکل هر چه که می خواهد باشد اما تحت هر شرایطی باید برای حل آن اقدام کرد. چرا که عدم رفع مشکل به بزرگ تر شدن و پیچیده تر شدن آن در آینده منجر می شود و می تواند بر آینده ی کودک تاثیرات غیر قابل جبرانی بگذارد.

در همین باره گفتنی است که مکیدن انگشت، جویدن ناخن، لجبازی، دروغگویی، خجالت و کمرویی بیش از حد، پرخاشگری و عصبانیت غیر قابل کنترل، بهانه گیری، بیش فعالی، اختلال در یادگیری و… از جمله مسائل و مشکلات رایجی هستند که والدین را  به کلینیک های روان شناسی کودک می کشانند.

جمع بندی و نتیجه گیری:

فرزند دار شدن به معنای پذیرش یک مسئولیت سخت و سنگین است. لذا مسئولیت رشد و تربیت فرزند مساله ای نیست که بتوان به راحتی از کنار آن گذشت و یا ساده به آن فکر کرد. از این رو باید بدانیم که تربیت فرزند یک پروسه ی پیچیده می باشد. والدین نیاز دارند تا برای فرزندان خودشان الگوهای رفتاری تعیین کنند. این به آنها کمک می کند تا فرزندشان را آنگونه که تمایل دارند رشد دهند. اما همیشه اوضاع آنگونه که والدین می خواهند پیش نمی رود.

با این تفاسیر اما گاهی نیاز است تا برای رسیدگی به بعضی از مسائل از یک متخصص یا کاربلد کمک و راهنمایی گرفت. مجموعه ی هاله کوچینگ به دارا بودن بهترین متخخصان در حوزه کودک میتوانند شما رو در این مسیر همراهی کنند. جهت رزرو مشاوره به این صفحه مراجعه کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند