روش های ترک سیگار چیست؟

سیگار عامل اصلی مرگ و میر است. ترک سیگار تنها مهم ترین قدمی است که یک فرد سیگاری می تواند برای بهبود طول و کیفیت زندگی بردارد. سیگار کشیدن اعتیادآور است و غلبه بر این عادت دشوار است، اما کارهایی وجود دارد که افراد سیگاری می توانند برای بهبود شانس ترک موفقیت آمیز سیگار انجام دهند.

10 دلیل برای حذف سیگار

  1. از هر 5 مرگ و میر ناشی از بیماری قلبی 1 نفر به دلیل سیگار کشیدن است.
  2. مصرف دخانیات سطح قند خون را افزایش می دهد و منجر به دیابت می شود.
  3. دود تنباکو حاوی ده ها عامل سرطان زا و سم است.
  4. دود حاصل از سیگار روی ریه های شما را می پوشاند.
  5. سیگار باعث غلیظ شدن خون می شود و خطر سکته را افزایش می دهد.
  6. زنان سیگاری 4 برابر بیشتر در معرض خطر حاملگی خارج رحم هستند.
  7. سیگار به رگ های خونی آسیب می رساند و منجر به اختلال نعوظ می شود.
  8. خانواده سیگاری عوامل و سموم سرطان زا را استنشاق می کنند.
  9. سیگار عامل اصلی سرطان ریه است.
  10. افراد سیگاری دارای سطوح بالایی از مونوکسید کربن در خون خود هستند و بدن آنها از اکسیژن گرسنگی می گیرند.

راه های موثر برای ترک سیگار

همه می دانند که سیگار کشیدن یک عادت بد است، اما هنوز ترک این عادت برای مردم دشوار است. با این حال، اگر می خواهید این عادت مضر را ترک کنید، در اینجا چند راه ترک سیگار وجود دارد که ممکن است برای شما موثر باشد.

 

انگیزه

برای ترک سیگار باید دلیل شخصی و قوی داشته باشید. ممکن است برای محافظت از خانواده یا سلامت شما یا احساس جوانی باشد.

نیکوتین

هنگامی که بلافاصله سیگار را ترک می کنید، ترک نیکوتین ممکن است عوارض جانبی داشته باشد که ممکن است منجر به سردرد شود، بر خلق و خوی شما تأثیر بگذارد و انرژی شما را تخلیه کند. یکی از مواردی که ممکن است کمک کند، درمان جایگزین نیکوتین است. مطالعات نشان می دهد که آدامس یا چسب های نیکوتینی شانس موفقیت شما را افزایش می دهد.

با عزیزان خود صحبت کنید

در این مورد با دوستان، خانواده یا افرادی که به شما نزدیک هستند صحبت کنید.  آنها ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا به راه خود ادامه دهید، به خصوص زمانی که وسوسه می شوید که آن یک کشیدن را انجام دهید. شما همچنین می توانید به یک گروه پشتیبانی بپیوندید یا حتی می توانید در این مورد با یک مشاور صحبت کنید.

خودتان را مشغول نگه دارید

هنگامی که تصمیم به ترک سیگار گرفتید، باید خود را مشغول کارهایی کنید که مورد علاقه شما هستند مانند نقاشی، خرید، آواز خواندن و غیره. باید دوستان خود را ملاقات کنید، به مهمانی بروید، پیاده روی کنید و غیره.

از الکل یا سایر محرک ها اجتناب کنید

برخی از افراد عادت به کشیدن سیگار در حین نوشیدن الکل ، قهوه یا چای دارند. بنابراین، قبل از اینکه بخواهید سیگار را ترک کنید، سعی کنید مصرف الکل یا کافئین را محدود کنید.

به تلاش ادامه دهید

ترک سیگار زمان می برد تا در نهایت برای همیشه آن را کنار بگذارید. اگر سیگار خود را بعد از تلاش طولانی روشن کردید، پس باید دوباره تلاش کنید.  تا زمانی که در نهایت موفق نشدید نباید تسلیم شوید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند