کمک به فرد پانیک اتک شده

مقدمه ای بر پانیک اتک یا حمله عصبی

حتما نام پانیک اتک را بارها شنیده اید. این واکنش نوعی حمله ی عصبی است که با ترس متفاوت است. فردی که دچار پانیک اتک می شود ترس، اضطراب و استرس شدیدی را تجربه می کند. در این هنگام تهدید واقعی وجود ندارد اما فرد به شدت هراسان می گردد. اگر در شرایطی باشید و فردی را در این حالت ببینید احتمالا برای کمک به او تمایل خواهید داشت. در این نوشته با عنوان کمک به فرد پانیک اتک شده ما به شما یاد می دهیم تا بهترین و موثرترین واکنش را داشته باشید.

کمک به فرد پانیک اتک شده

از او سوال بپرسید

پانیک اتک فرد را آشفته و بی قرار می کند. این افراد ممکن است در طول یک سال بارها دچار چنین حملاتی شوند. با این تفسیر بهتر است بدانیم که افراد درگیر با این عارضه خودشان بهتر می دانند که چه چیزی حال شان را خوب می کند. پس برای کمک به فرد پانیک اتک شده اولین اقدام سوال پرسیدن از خود فرد است. البته در زمان وقوع چنین حملاتی ممکن است که صحبت کردن برای فرد دشوار باشد. پس بهتر است قبل از آن از او بخواهید تا به شما بگوید چه چیزی حالش را بهتر خواهد کرد. با انجام این کار دست شما پُر خواهد بود و دقیقا می دانید که در زمان وقوع حمله نقش شما چیست.

درک کنید که وقوع چنین حمله ای برای شما عادی نیست

افرادی که درگیر حملات پانیک اتک نیستند دقیقا نمی دانند که افراد درگیر با این عارضه چه لحظاتی را پشت سر می گذارند. این تا حد زیادی طبیعی است چرا که پانیک اتک غیر قابل پیش بینی است از اینرو تا حد زیادی می تواند گیج کننده و ترسناک باشد. بدانید با وجود اینکه این اتفاق برایتان عادی نیست تنها کافی است تا همدل باشید و فرد مقابل را درک کنید. برای کمک به فرد پانیک اتک شده تنها کافی است تا همین مورد را رعایت بفرمایید.

خونسردی خودتان را حفظ کنید

شاید حفظ خونسردی مهمترین کاری باشد که انجامش از دستتان برمی آید. حملات پانیک اتک معمولا خیلی طولانی نیستند و پس از چند دقیقه فروکش می کنند. اگر با فردی معاشرت دارید که ممکن است دچار چنین عارضه ای شود آرامش و خونسردی خودتان را حفظ کنید. ممکن است فرد درگیر حمله به شدت ترسیده باشد و احساس وحشت کند. با این حال تنها کاری که باید انجام دهید این است که آرام بمانید و فرد را به آرامش دعوت کنید.

در زمان حمله بعضی از تکنیک های آرامش بخش را به کار ببرید

با به کار گرفتن بعضی از تکنیک ها می توان مسائل مرتبط با اضطراب را تسکین بخشید.

اگر این تکنیک ها را بلد نیستید می توانید در جلسات مشاوره روانشناسی شرکت کنید و آنها را یاد بگیرید. در ادامه بعضی از آنها را با شما به اشتراک می گذاریم با این توضیح که بهتر است زمانی که اثرات حمله کمتر شد آنها را به کار بگیرید:

  • بدن فرد را لمس کنید و با این کار حس خوبی را به او منتقل نمایید
  • او را به انجام حرکات کششی تشویق کنید
  • آهسته با او صحبت کنید و حرف هایی که خوشایند او هستند را به زبان بیاورید

جمع بندی

پانیک، حمله ای عصبی است. نباید از آن ترسید و نباید نسبت به وقوع آن وحشت داشت. در عوض با به کار گیری بعضی ترفندها و کارها می توان با آمادگی به سراغ آن رفت و شدت آن را کاهش داد. در این مقاله با عنوان کمک به فرد پانیک اتک شده بعضی از مهمترین اقدامات در این رابطه را ذکر کردیم. اگر شما جزو کسانی هستید که دچار این حمله می شوید، می توانید با مراجعه به صفحه رزرو مشاوره، با بهترین متخصصان این حوزه کمک بگیرید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند