سوگ رابطه عاطفی را چگونه مدیریت کنیم؟

مقدمه:

رابطه ی عاطفی همان چیزی است که اکثر افراد به شکل دادن آن علاقه مند هستند. شکست در رابطه ی عاطفی غیر قابل اجتناب است. رابطه ی عاطفی چالش های بیشماری دارد که گذر از آنها گاهی سخت و دشوار می شود. از اینرو افراد ناکامی یا به عبارتی شکست در رابطه عاطفی را تجربه می کنند. در چنین شرایطی بدیهی است که افراد دچار سوگ شوند و مشکلاتی از جمله افسردگی، ترس، اضطراب و… را تجربه کنند.

این موضوع اهمیت فراوانی دارد به همین مناسبت در این نوشته از سوگ رابطه عاطفی و راهکارهای مدیریت آن خواهیم گفت.

سوگ رابطه عاطفی

با انجام چه کارهایی می توان این سوگ را مدیریت کرد؟

  • از این فرصت برای تحول شخصی استفاده کنید: جدایی در رابطه عاطفی تجربه ی دردناکی است اما می توان به شیوه ای مثبت و کارآمد از آن بهره برد. شکست عاطفی تجربه ای است که حاصل یک سری خطا و اشتباه است و یادگیری و کسب تجربه از خطا بهترین رویکرد در مقابل آن می باشد. بعد از شکست در روابط بهتر است تا خودمان و رفتارمان را آنالیز کنیم. همچنین می توانیم چنین رویکردی را در رابطه با طرف مقابل نیز به کار ببریم. این به ما کمک می کند تا به نسخه ای بهتر از خودمان تبدیل شویم و در آینده در انتخاب افراد برای رابطه دقیق تر عمل کنیم.
  • سعی کنید طرف مقابل را فراموش کنید: فراموش کردن فردی که روزی دلبسته ی او بوده ایم دشوار است اما باید اینکار را انجام دهیم. چون رابطه تمام شده و آن فرد دیگر هیچ جایی در زندگی ما ندارد. پس تمامی راه های ارتباطی که با آن فرد داشته اید را مسدود نمایید. اگر فیلم و عکسی از او دارید آنها را پاک کنید. اگر خاطرات در ذهن تان مرور می شوند سعی کنید خودتان را به انجام کاری مشغول کنید تا کمتر به آن فرد و خاطراتتان با او فکر کنید.
  • وارد رابطه جدید نشوید: شما از رابطه گذشته زخم خورده اید. اندوهگین و ناراحت هستید. شاید به ذهنتان خطور کند تا با فرد جدیدی وارد رابطه شوید و اینگونه بخواهید غم و اندوه رابطه گذشته را از یاد ببرید. این کار بدترین و اشتباه ترین کار ممکن است. چون به محض فراموش کردن فرد قبلی، فرد جدید هم در چشم تان کمرنگ خواهد شد.

سوگ رابطه عاطفی

آیا لازم است تا برای مدیریت سوگ رابطه عاطفی، از متخصص مشاوره بگیریم؟

سوگ رابطه ی عاطفی مراحل مختلفی دارد. بسته به شدت سوگ و ناراحتی طی نمودن این مراحل دشوار و سخت است و با رنج زیادی همراه می باشد. گفتنی است که داشتن چنین حالاتی بعد از اتمام رابطه عاطفی طبیعی است اما گاهی شدت سوگ رابطه عاطفی به قدری زیاد است که عملکرد طبیعی فرد مختل می شود. گاهی نیز این اتفاق افسردگی را در فرد ایجاد می کند و حتی ممکن است کار به جایی برسد که فرد برای مدیریت احساسات خودش به شیوه های ناسالم روی آورد. در چنین شرایطی بهتر است تا فرد از خدمات مشاوره روانشناسی استفاده کند.

در چنین شرایطی مشاوره به شما کمک می کند تا بتوانید به شیوه ای سالم تر و تاثیرگذارتر هیجانات منفی خودتان را کنترل نموده و سوگ رابطه عاطفی را به شیوه ای بهتر تحمل نمایید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند