مزیت های مشاوره پیش از ازدواج

مقدمه:

بسیاری از افراد تصور می کنند که مشاوره پیش از ازدواج الزامی و مهم نیست. اما تجربه ثابت کرده که اتفاقا همین مساله باعث می شود تا افراد رابطه شان را قدری بیشتر محک بزنند و برای شروع یک زندگی آماده تر شوند.

در حقیقت آنچه که یک ازدواج را موفق می سازد شانس و بخت و اقبال نیست. بلکه یک ازدواج خوب و موفق به علم و آگاهی نیاز دارد. درست کردن یا اصلاح مسائل ناگوار بعد از ازدواج سخت و دشوار است از اینرو لازم است تا افراد قبل از ازدواج دست به کار شده و برای ساختن آینده ای بهتر از مزایای مشاوره پیش از ازدواج بهره ببرند.

مزیت های مشاوره پیش از ازدواج

اصلی ترین اهداف مشاوره پیش از ازدواج چه هستند؟

  • مشاورین وظیفه دارند تا مهارت های زندگی مشترک هر کدام از زوجین را ارزیابی کنند.
  • آنها میزان آمادگی زوجین برای ازدواج را بررسی می کنند.
  • آنها همسان بودن یا اصطلاحا هم کفو بودن زوجین را ارزیابی می کنند.

مشاوره پیش از ازدواج

چرا مشاوره پیش از ازدواج اهمیت دارد؟

زمانی که دو نفر تصمیم به ازدواج می گیرند مقدمات پیش از ازدواج را فراهم می آورند. آنها برای یکدیگر حلقه می خرند، برای یک شب تالار کرایه می کنند، کارت دعوت سفارش می دهند، مهمان دعوت می کنند و… در حقیقت آنها با انجام چنین اقداماتی در حال آماده کردن خود برای مراسم عروسی هستند و نه ازدواج. همه چیز خوب و عالی و ایده آل بنظر می رسد. زوجین خوشحال هستند و… اما دیری نمی گذرد که مشکلات و مسائل اساسی زندگی خودشان را نشان می دهند. مشکلاتی که تا قبل از آن نمودی نداشتند و گاها زوجین برای رویارویی با آنها آمادگی ندارند.

گفتنی است که تقسیم کردن مسئولیت ها و وظایف، شیوه و مدل ارتباطات، عقاید مذهبی، ایجاد تغییر در دیگری و… از جمله این مشکلات هستند. وجود تنها یکی از این مشکلات کافی است تا زندگی دو نفر به شدت تحت تاثیر قرار بگیرد و حتی دچار آسیب شود. در چنین شرایطی است که شاید زوجین آرزو می کردند که ای کاش قبل از تدارک مراسم ازدواج از خدمات مشاوره خانواده، و مشاوره پیش از ازدواج کمک می گرفتند. در واقع آنچه که در اتاق مشاوره اتفاق می افتد در راستای کمک به افراد است. مشاوره پیش از ازدواج به زوجین کمک می کند تا به درک صحیح تری از مساله ی ازدواج برسند و در نهایت بتوانند فرد مناسب شان را بهتر انتخاب کنند. تنها در چنین شرایطی است که می توان به تامین بهداشت روانی خانواده ها امید داشت.

 

جمع بندی و نتیجه گیری

چگونه ممکن است که یک زوج موفق و شاد باشند؟ به منظور دستیابی به این مهم لازم است تا زوجین درک صحیحی از مساله ی ازدواج داشته باشند و همچنین یکدیگر را به خوبی بشناسند و به نقاط ضعف و قدرت یکدیگر واقف باشند.

چگونه می توان به چنین هدفی دست یافت؟ زوجین بایستی قبل از ازدواج ساعات زیادی را به درک این مهم اختصاص دهند. مشاوره پیش از ازدواج نیز به آنها کمک می کند تا زندگی بهتری را برای خودشان رقم بزنند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند