مشاوره روانشناسی جیست؟

مشاوره روانشناسی یک همکاری ایمن و محرمانه (رابطه درمانی) بین مشاوران واجد شرایط و مراجعین برای ارتقای سلامت و رفاه روانی، افزایش درک خود و رفع نگرانی های شناسایی شده است. مشتریان در هر مرحله مشارکت فعالی در فرآیند مشاوره دارند. وقتی خطراتی برای امنیت مشتری یا دیگران وجود داشته باشد، اعتماد محدود می شود. مشاوران با کودکان، جوانان، بزرگسالان، زوج ها، خانواده ها و گروه ها نتایج مطلوبی در پی دارد. مشاوره روانشناسی ممکن است بر اساس نیاز مشتری کوتاه مدت، بلند مدت یا در طول عمر باشد.

مشاوره روانشناسی

مشاوران به طور کامل در کنار مشتریان خود حضور دارند و از همدلی و گوش دادن با تمام وجود برای ایجاد روابط کاری مثبت، استفاده می کنند. مشاوره زمانی مؤثر است که مراجع احساس امنیت، درک، احترام و پذیرش بدون قضاوت کنند.

مشاوره یک حرفه با پایه شواهد قوی است. مشاوران برای تسهیل توانمندسازی و تغییر مراجعان از مهارت های بین فردی تخصصی و مداخلات فردی استفاده می کنند.

مشاور کیست؟

مشاوران در طیف وسیعی از روش ها برای کار با مشتریان با پیشینه های مختلف آموزش دیده اند. مشاوره روانشناسی می تواند گسترده یا متمرکز باشد. مشتریان ممکن است موارد زیر را بررسی کنند: جنبه های هویت، معنویت، روابط با خود و دیگران، تجربیات گذشته، فرزندپروری، غم و اندوه و از دست دادن، اضطراب، تروما، خشونت خانگی، کودک آزاری، استفاده از الکل و سایر مواد، افسردگی، و سایر تجربیات استرس زا یا غیرعادی.

تغییراتی که با مشاوره تسهیل می شود عبارتند از: تغییر در دیدگاه، بینش جدید، روش های جدید تفکر در مورد موقعیت ها، آگاهی جدید از احساسات، افزایش ظرفیت برای تحمل و تنظیم احساسات، اعمال یا رفتارهای جدید، و تصمیم گیری های جدید در مورد زندگی.

مشاوران حرفه ای معمولاً دوره مدرک کارشناسی یا کارشناسی ارشد مشاوره را تکمیل کرده اند. از آنها انتظار می رود که در توسعه و نظارت حرفه ای مستمر مهارت های خود بکوشند تا در جریان پیشرفت های حرفه خود باشند و از عملکرد ایمن و اخلاقی اطمینان حاصل کنند.

چه اهدافی دارد؟

هدف از مشاوره روانشناسی کمک به افراد برای غلبه بر بسیاری از مشکلات حال و آینده است. در زمان های اخیر، تغییرات سریع اجتماعی همراه با افزایش سطوح رقابت و استرس ناشی از صنعتی شدن و شهرنشینی منجر به مشکلات متنوع و گیج کننده ای شده است. برای اکثر مردم سرعت تغییر سبک زندگی مدرن ناسالم بسیار سریع و استرس زا است و موجب ایجاد مشکلات جدی شده است.

مشاور حرفه ای باید بتواند به مشکلات مختلفی مانند تحصیلی، شغلی، زناشویی، والدینی و شخصی رسیدگی کند. هدف اصلی مشاوره کمک به افراد برای داشتن اعتماد به نفس، اتکا به خود، خودراهبری و سازگاری با خواسته های یک زندگی بهتر و معنادار است. به افراد کمک می شود تا رشد فردی، اجتماعی، عاطفی و فکری (و حتی گاهی اوقات رشد معنوی آنها) را افزایش دهند.

مشاوره

مشاوره چگونه عمل می کند؟

مشاوره روانشناسی برای افرادی که مشکلاتی دارند که نمی توانند از پس آن برآیند، یا نمی دانند چگونه با آنها کنار بیایند، راه موثری است تا بتوانند از یک مشاور آموزش دیده یا حرفه ای کمک بگیرند. انواع مختلفی از مشاوره وجود دارد که با گفتار درمانی سروکار دارند. یک فرد به این دلیل به مشاور مراجعه می کند که نمی تواند راه حل یک مشکل را پیدا کند. یک مشاور فعالانه به مشکل (ها) گوش می دهد و سؤالات جستجوگرایانه می پرسد تا به سطح عمیق تری از آنچه واقعاً در حال وقوع است، دست یابد. سپس درمانگر با شما راه‌هایی را بررسی می‌کند که می‌توانید تفکر و نگرش خود را در مورد موضوع (موضوعات) تغییر دهید. یا مهارت‌های مواجه شدن با مشکلات را به شما آموزش می‌دهد تا بتوانید نگرانی هایتان را به تنهایی برطرف کنید.

تفاوت مشاوره روانشناسی با مشاوره بالینی چیست؟

از آنجایی که دو حوزه متمایز مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی کاملاً مشابه هستند، اغلب آنها را با یکدیگر اشتباه می گیرند. اگرچه این دو حوزه با هم همپوشانی دارند، اما درک تفاوت های اصلی در دیدگاه و آموزش آنها مهم است. در اصل، تفاوت بین مشاوره بالینی و مشاوره روانشناسی به جدیت شرایطی است که هدف آن تشخیص و درمان است.

در حالی که مشاوره روانشناسی بیشتر بر روی افراد سالم از نظر روانی و عاطفی متمرکز است، مشاوره بالینی بیشتر به درمان و پیشگیری از بیماری های روانی جدی یا چیزی به نام “آسیب شناسی روانی” می پردازد. روانشناسان بالینی شرایط روانی و رفتاری با تشخیص پزشکی مانند افسردگی، اختلال دوقطبی و اسکیزوفرنی را مطالعه و درمان خواهند کرد. از سوی دیگر، روان‌شناسان مشاوره به مراجعان کمک می‌کنند تا از طریق استرس‌های عاطفی، اجتماعی و فیزیکی در زندگی‌شان که به یک بیماری روانی تشخیص داده شده نسبت داده نمی‌شوند، مشکلات خود را حل کنند. این مشکلات معمولاً توسط روابط، شغل یا مدرسه آنها ایجاد می شود و شامل مسائل خانوادگی، مشکلات سوء مصرف مواد و موارد دیگر می شود.

مشاوره روانشناسی

از آنجایی که از حوزه روانشناسی حرفه ای برخاسته است، تعریف روانشناسی مشاوره دارای یک عنصر آموزشی قوی با انواع مهارت های اساسی درمانی است. از سوی دیگر، مشاوره بالینی بیشتر پزشکی محور با مهارت های آموزشی تخصصی برای درمان آسیب شناسی روانی برای اختلالات شدید سلامت روان است.

مشاوره روانشناسی چگونه می تواند به من کمک کند؟

مشاوره روانشناسی نوعی درمان است که می تواند به کاهش درد و رنج عاطفی التیام ببخشد. صحبت، با یک مشاور متخصص می تواند مهارت های جدیدی را به شما بیاموزد که با آن می توانید با موفقیت با مشکلات کنار بیایید. می تواند یک ازدواج را نجات دهد. می تواند منجر به ارتقاء عزت نفس شما شود.

کلینیک هاله کوچینگ با دارا بودن بودتن افراد متخصص، میتوانند شما را در مسیر های دشوار خود راهنمایی کنند و شما را به کامیابی برسانند. جهت رزور مشاوره به این صفحه مراجعه فرمایید.

می تواند همه این مزیت ها و حتی بهتر از اینها را در پی داشته باشد. اما تغییر، عملی است دو طرفه بین متخصص و مراجعه کنند. شما باید در این مسیر سختی ها را تحمل کنید و کارهای بسیاری را انجام دهید. ما به طور مداوم به مراجعان خود می گوییم که تا زمانی که آنها آموخته های خود را بکار نگیرند و در زندگی خود به اجرا نیاورند، مشاوره هیچ سودی برای آنها نخواهد داشت.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند