بسیاری از افراد که به علم روانشناسی و خودشناسی علاقه دارند حتماً نام تست MBTI را شنیده اند. این تست یکی از معتبرترین تست ها در سراسر دنیا می باشد که در رابطه با شخصیت شناسی انجام می شود. این تست طبق نظریه یک روانشناس بسیار معروف به نام یونگ طراحی شده است و در نظر دارد که افراد به ۱۶ دسته تقسیم بندی می شوند و دارای تیپ های شخصیتی متفاوت هستند. حال ما می‌ خواهیم در ادامه به بررسی این تیپ های شخصیتی بپردازیم.

تیپ های شخصیتی MBTI

بررسی تیپ شخصیتی روشنفکر یا INTJ

اولین تیپ در معرفی تیپ های شخصیتی MBTI ، شخصیت روشنفکر می باشد. می توان گفت دنیای درونی این افراد یک دنیای پیچیده و خصوصی می باشد. این افراد بیشتر بر روی جزئیات زندگی خود تمرکز کرده و از خلاقیت و عقلانیت بر روی تمام کارها استفاده می کنند. تیپ شخصیتی روشنفکر دارای ویژگی‌ و شخصیت قضاوت گر، منطقی، شهودی و درونگرا می باشند. می توان گفت این تیپ شخصیت جزو نادرترین تیپ های شخصیتی به حساب می‌ آیند و در عین حال جزو یکی از توانا ترین تیپ ها نیز هستند. این افراد می‌ توانند به خوبی موضوعات را تجزیه و تحلیل کرده و آن را با افراد دیگر نیز در میان بگذارند.

تیپ شخصیتی متفکر INTP

معرفی تیپ های شخصیتی MBTI، تیپ های متفکر نیز دارای ویژگی های شخصیتی بسیار متفاوتی هستند. از ویژگی‌ های بسیار بارز در شخصیت این افراد درونگرا، ادراکی،‌ منطقی و شهودی بودن است. این افراد معمولاً افرادی منعطف می باشند. آن ها معمولاً از آزمایش کردن و ترکیب خلاقیت با زندگی لذت می برند. افرادی که دارای این تیپ شخصیتی هستند، به ندرت از فکر کردن دست می کشند و تمام لحظات بیداری خود را با سوالات بسیار گوناگون درگیر هستند.

تیپ شخصیتی فرمانده ENTJ در معرفی تیپ های شخصیتی MBTI

افرادی که دارای این تیپ شخصیتی می باشند معمولا افرادی عاشق پیشرفت هستند. آن ها بسیار قاطع بود و اطلاعات بسیار مختلف را جمع آوری می کنند تا بتوانند از طریق این اطلاعات میزان تردید خود را کم کنند. این افراد به صورت ذاتی از اعتماد به نفس بسیار بالایی برخوردار می باشند و می توانمد تیم های بسیار بزرگ را هدایت کنند.

این افراد در رسیدن به اهداف خود بسیار جدی و مصمم می باشند. به طور کلی این تیپ شخصیتی فقط دو درصد جمعیت کل جهان را در برگرفته است. این افراد برای رسیدن به اهداف بزرگ خود بسیار تلاش می کنند و دوست ندارند در هیچ مذاکره‌ ای با شکست روبرو شوند. در نظر داشته باشید بعضی از این افراد دارای تیپ شخصیتی تلخ هستند و تا حدودی تند رفتار می کنند.

تیپ‌ شخصیتی مبلغ ENTP در معرفی تیپ های شخصیتی MBTI

در معرفی تیپ های شخصیتی MBTI به تیپ مبلغ می رسیم. فردی که دارای این تیپ شخصیتی می باشد اصولاً فردی برونگرا،‌ ادراکی، منطقی و شهودی است. افرادی که دارای این تیپ شخصیت می باشند معمولاً خلاق و جسور و دارای ذهنی باز با ایده های نو می باشند. آن ها در برابر تمام شکست‌ های خود مجدد ایستاده و به تلاش شان ادامه می‌ دهند. این افراد دارای اعتماد به‌ نفس بسیار بالایی هستند. همچنین می توانید در این تیپ شخصیتی حس شوخ‌‌ طبعی را نیز مشاهده کنید. آن ها دارای بینش بسیار خوبی نیز هستند و می توانند مسائل را به بهترین شکل ممکن بررسی کنند.

 

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند