مقدمه:

مشکلات متعدد در زندگی باعث شده اند تا این روزها افراد راهی مراکز مشاوره شوند. بطور کلی هدف تمامی افرادی که راهی این مراکز می شوند این است که راه حلی برای درمان مشکلاتشان پیدا کنند. در این بین گفتنی است که تنها مشاوران حاذق و کاربلد می توانند مشکلات افراد را ریشه یابی کرده و آن را حل نمایند. از اینرو انتخاب یک مشاور خوب و حرفه ای از الزامات است. این موضوع اهمیت فراوانی دارد. لذا ما در این نوشته به موضوع ویژگی یک مشاور خوب خواهیم پرداخت.

ویژگی یک مشاور خوب چیست؟

ویژگی‌ یک مشاور خوب چیست؟

پیدا کردن یک مشاور خوب اهمیت فراوانی دارد. چنین فردی متخصص است و به بهترین حالت ممکن می تواند به افرادی که درگیر مشکلات هستند کمک کند. در ادامه از مهمترین ویژگی های یک مشاور خوب بیشتر خواهیم گفت:

  • یک مشاور روانشناسی خوب از مهارت ارتباطی قوی برخوردار است: جلب اعتماد افراد مهمترین وظیفه ی یک مشاور خوب است. از اینرو برخورداری از مهارت های ارتباطی مهم تلقی می شوند. مشاور خوب باید بتواند حسی از امنیت و آرامش را به مراجعین منتقل نموده و با ایجاد یک فضای سالم و آرامش بخش مشکلات مراجعه کننده گان را حل و فصل نماید. کما اینکه اگر چنین اتفاقی نیفتد جلسات مشاوره آنطور که باید پیش نخواهند رفت.
  • شنونده بودن ویژگی یک مشاور خوب است: زمانی که به مشاوره روانشناسی مراجعه می کنید مایل به شنیده شدن هستید. مشاور وظیفه دارد تا به دقت به صحبت افراد گوش دهد و به اصطلاح پای درد و دل آنها بنشیند. این یک مهارت است که تنها مشاورین خوب از پس انجام آن برمی آیند. پس از آن وی وظیفه دارد تا صحبت مراجعین را تجزیه و تحلیل نماید و بر اساس تخصص راهکارهای خوب و اثرگذار را پیش روی آنها قرار دهد.

مشاور خوب

مشاور خوب چه کسی است؟

  • به روز بودن ویژگی یک مشاور خوب است: یک مشاور خوب کسی است که اطلاعات به روزی دارد. وی نسبت به روش های درمانی جدید آگاه است و در تلاش است تا هر روز بهتر از دیروز باشد. این موضوع زمانی اهمیت پیدا بیشتری می کند که بدانیم علم روانشناسی روز به روز در حال تغییر و پیشرفت است. لذا الزامی است تا مشاورین به روز باشند.
  • رازدار بودن: در جلسات مشاوره از جمله جلسات مشاوره خانواده افراد مشاورین خودشان را در جریان جزئیات زندگیشان قرار میدهند. آنها ممکن است مسائل شخصی و خانوادگی را بیان کنند. از اینرو رازدار بودن برای مشاور جزو الزامات است. یک مشاور خوب تحت هیچ شرایطی نباید جزئیات زندگی مراجعینش را برای دیگران فاش بکند. رازدار بودن ویژگی یک مشاور خوب است.

جمع بندی:       

امروزه بسیاری از افراد درگیر مشکلات زندگی هستند. درگیر شدن با مشکلات غیر قابل اجتناب است اما درگیر ماندن با مشکلات اجتناب پذیر می باشد. از اینرو لازم است تا افراد برای حل مسائل شخصی و خانوادگی به نزد یک مشاور خوب و کاربلد مراجعه کنند. جهت رزور وقت مشاوره به این لینک مراجعه کنید.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند