چگونه اضطراب در زندگی روزمره ما چه تاثیری می گذارد

اضطراب می تواند تاثیر بسیار سنگین و قابل توجهی بر زندگی روزمره افرادی که از آن رنج می برند داشته باشد. بسیاری عوارض روزمره این اختلال را نمی دانند و ممکن است ناآگاهانه آن را تجربه کنند،  این به این دلیل است که بسیاری اغلب آن را به عنوان استرس عادی یا کمبود خواب و یا تغذیه اشتباه می گیرند.

 

یکی از اولین تاثیرات مهمی که اضطراب بر زندگی روزمره افراد می گذارد، احساس ترس یا بی قراری مداوم است. آنها اغلب احساس می کنند هر کاری که انجام می دهند دائماً در دام ترس های خود هستند. این می تواند کسی را از انجام کارهایی که از آنها لذت می باز دارد.

 

اضطراب می تواند باعث شود دانش آموزان احساس کنند که زمان به سرعت از درک خارج می شود.  با این حال، زمان مفهومی است که با می تجربه تطبیق می ‌یابد، از این رو چرا وقتی کسی احساس خوشبختی ‌کند، زمان تمایل به “پرواز کردن” دارد.  از سوی دیگر، زمانی که مواقع آن فرا می ‌رسد، می ‌تواند به تعویق، عدم تمرکز و احساس عدم کنترل کلی منجر شود. وقتی همه چیز شروع به خارج شدن از کنترل می کند، تقریباً مانند یک زندان روانی است که فقط با ادراک فرد قابل تغییر است.

 

اضطراب چگونه بر بدن تاثیر می گذارد؟

می‌ دانید استرس چه احساسی دارد: عرق کردن کف دست‌ها و احساس پروانه ‌ها از بارزترین نشانه‌ های احساس استرس هستند اما، اضطراب دقیقاً چه احساسی دارد؟ در کوتاه مدت، ممکن است وسوسه شوید که این علائم و نشانه ها را از بین ببرید اما، با گذشت زمان، ممکن است متوجه شوید که علائم اضطراب بر کیفیت کلی زندگی شما تاثیر می گذارد. به عنوان مثال، سردرد و مشکل در تمرکز ممکن است باعث کاهش بازدهی شما در محل کار شود. تنش عضلانی ممکن است منجر به دردی شود که شما را از فعالیت یا استراحت شبانه خوب باز می دارد، و حالت تهوع ممکن است بر اشتهای شما تاثیر بگذارد و در نهایت منجر به خستگی شود.

 

هنگام مضطرب شدن چه باید کرد؟

 

برخی از علائم در طول زمان ایجاد می شوند و ادامه می یابند. علائم اضطراب نیز می توانند “حمله کنند” که اغلب به عنوان حمله پانیک از آن یاد می شود. حمله پانیک با علائم شدید همراه است که اغلب می تواند با علائم حمله قلبی اشتباه گرفته شود.  “علائم حمله پانیک شامل ضربان قلب تند، لرزش، تنگی نفس و درد قفسه سینه است”.

 

اگر می دانید چیزی که تجربه می کنید یک حمله پانیک است، موارد زیر را توصیه می کنیم:

  • خود را از منبع حمله پانیک خود دور کنید
  • در تمرینات تنفس عمیق و خودگویی مثبت شرکت کنید
  • برای کمک به جلوگیری از حملات پانیک در آینده، اقداماتی را برای بررسی دلایل اضطراب انجام دهید
    اما، اگر مطمئن نیستید که چیزی که تجربه می کنید یک حمله پانیک است و درد قفسه سینه را تجربه می کنید، بسیار مهم است که با پزشک خود صحبت کنید.

 

نکته: هم اضطراب و هم درد قفسه سینه می ‌توانند نشانه‌ای از چیز جدی ‌تری باشند و پزشک باید تأیید کند که علائم شما ناشی از یک بیماری زمینه‌ای نیست.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند