چگونه با یک فرد حساس رفتار کنیم؟

یک فرد حساس یک ویژگی شخصیتی است که در آن فرد دارای حساسیت سیستم عصبی مرکزی عمیق تر یا شدیدتر است، چه محرک های عاطفی، فیزیکی و یا حتی اجتماعی باشد.  به طور خلاصه به آن HSP نیز می گویند. یک فرد حساس تر (HSP) بودن یک بیماری روانی یا یک مسئله روانی نیست، فقط یک ویژگی شخصیتی است.

 

علم پشت افراد بسیار حساس

حساسیت یک ویژگی شخصیتی است که همه آن را دارند، اما برخی افراد حساس تر از دیگران هستند. به گفته مایکل پلوس، محققی که در زمینه حساسیت در دانشگاه کوئین مری لندن تخصص دارد، حساسیت یک پیوستار است.  این به این معنی است که برخی از افراد “کمتر حساس” هستند، برخی از افراد “بیشتر حساس” هستند، و اکثریت مردم جایی در وسط قرار می گیرند.

اینکه چقدر حساس هستید تا حدی به ژن های شما بستگی دارد و تا حدودی به نحوه تربیت شما بستگی دارد. ژن‌های شما سطح حساسیت اولیه شما را تعیین می‌کنند، به این معنی که اگر فردی بسیار حساس هستید، احتمالاً اینگونه متولد شده‌اید.  با این حال، در مطالعات دوقلوها، دوقلوهای همسان با ژن‌های کاملاً یکسان می‌توانند در بزرگسالی با سطوح مختلفی از حساسیت مواجه شوند.

همچنین تفاوت های عمیقی در مغز فرد حساس وجود دارد. اگر فردی بسیار حساس هستید، احتمالاً در زمینه‌های مرتبط با همدلی، احساسات، و خواندن نشانه‌های اجتماعی و همچنین بخشی از مغز که به عنوان «محل آگاهی» شناخته می‌شود، فعالیت بیشتری دارید، به‌خصوص زمانی که در اجتماع هستید. موقعیت ها این نشان می دهد که HSP ها بسیار هوشیار هستند و با افراد اطراف خود بسیار هماهنگ هستند.

در نهایت، افراد بسیار حساس تمایل دارند متفاوت از دیگران رفتار کنند و چیزهای متفاوتی از زندگی می خواهند.  به طور کلی، HSP ها سرعت آهسته را ترجیح می دهند و دوست دارند برای لذت بردن از تجربیات ظریف وقت بگذارند.

 

انتقاد ممکن است به شدت به آنها آسیب برساند

بسیاری از ما به انتقاد نمی پردازیم و زیاد به آن فکر نمی کنیم، اما یک فرد حساس ممکن است آن را جدی بگیرد و نسبت به آن واکنش بیش از حد نشان دهد.

 

راه های موثر برای برخورد با یک فرد حساس

درک کردن

گاهی اوقات ممکن است برخورد با یک فرد حساس برای غیر HSP ها آزاردهنده یا عجیب باشد. زیرا ما به سختی تلاشی برای درک احساسات دیگران انجام می دهیم و ویژگی های شخصیتی که بدیهی است چیز خوبی نیست. اما وقتی صحبت از HSP ها می شود، ممکن است احساس، عواطف و درد افراد اطراف خود را به روشی بهتر درک کنند. ما نیز باید سعی کنیم آنها را درک کنیم.  تفاهم نقش عمده ای در هر رابطه ای دارد و پیوند بین دو نفر را تقویت می کند.

 

یک ارتباط عمیق و سالم

به جای اینکه صرفاً از روی رفتار آنها فرض کنید، بهتر است ارتباط سالم با آنها داشته باشید.  یک مکالمه عمیق و سالم می تواند در برخورد با یک فرد حساس بسیار مفید باشد.

 

به آنها فضای شخصی بدهید

نیازی نیست مدام آنها را بکوبید.  اگر به فضا و زمان نیاز دارند، مطمئن شوید که آنها را آزار ندهید. این بدان معنا نیست که آنها بی دقت یا بیش از حد خودخواه هستند، فقط باید شارژ شوند و انرژی به دست آورند.

 

احساسات بسیار مهم هستند

از آنجایی که HSP ها عواطف و احساسات را در سطح عمیق تری تجربه می کنند، از دیگران نیز همین انتظار را دارند. باید درک کنید که حتی مسائل کوچک هم می تواند بر آنها تأثیر بگذارد. مطمئن شوید که با احساسات آنها بازی نمی کنید و اعتماد را حفظ کنید. یکی از بهترین کارهایی که می توانید انجام دهید این است که هر زمان که لازم باشد به آنها زمان و فضای شخصی بدهید.

 

به آنها برچسب نزنید

برخورد صحیح با یک فرد حساس را یاد بگیرید و از برچسب زدن به آنها خودداری کنید.  همه ما متفاوت هستیم و ویژگی های شخصیتی متفاوتی داریم، اما این بدان معنا نیست که باید شروع کنیم به هم برچسب زدن.  به خصوص وقتی صحبت از افراد بسیار حساس باشد بین شما و آن شخص فاصله ایجاد می کند. همچنین شما را به عنوان فردی منفی و نه چندان حامی نشان می دهد.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند