غذا خوردن احساسی

آیا برای کاهش استرس غذا می خورید یا احساس بهتری دارید؟ ممکن است با غذا خوردن احساسی سر و کار داشته باشید. مردم فقط برای رفع گرسنگی جسمی غذا نمی خورند. گاهی افراد برای تسکین استرس، آسایش یا پاداش دادن به خود به غذا روی می آورند. وقتی در خوردن احساسی افراط می کنید، تمایل دارید به سراغ غذاهای ناسالم، غذاهای شیرین و سایر گزینه های غذایی ناسالم بروید. ممکن است زمانی که احساس ناراحتی می کنید پیتزا سفارش دهید یا زمانی که احساس تنهایی می کنید به بستنی روی بیاورید.

غذا خوردن احساسی شامل استفاده از غذا برای رفع نیاز عاطفی یا ایجاد احساس بهتر به جای رفع گرسنگی فیزیکی است. نکته تاسف بار این است که خوردن احساسی مشکلات یا احساسات منفی شما را حل نمی کند. در بیشتر موارد، خوردن عاطفی باعث می شود احساس بدتری داشته باشید. در نهایت، موضوعی که شما را تحت فشار قرار داده بود، همچنان وجود خواهد داشت و به خاطر پرخوری احساس گناه خواهید کرد.

مشاوره کوچینگ شما می تواند کمک کند

haleh-coaching-packages.group-session

اگر با غذا خوردن احساسی دست و پنجه نرم می کنید، مشاوران کوچینگ حرفه ای ما در کوچینگ هاله می توانند به شما کمک کنند. آنها به شما کمک می کنند تا تشخیص دهید که آیا واقعاً یک اختلال خوردن عاطفی دارید یا خیر. سوالات زیر می توانند به شما کمک کنند تا بفهمید که آیا شما یک فرد عاطفی هستید یا خیر:

  • آیا زمانی که احساس اضطراب، غمگینی یا بی حوصلگی می کنید برای تسکین یا آرام کردن خود غذا می خورید؟
  • آیا حتی زمانی که احساس گرسنگی نمی کنید هنوز غذا می خورید؟
  • آیا زمانی که استرس دارید بیشتر غذا می خورید؟
  • آیا تا زمانی که احساس سیری نکنید، مرتب غذا می خورید؟
  • آیا با غذا به خود پاداش می دهید؟
  • آیا در اطراف غذا احساس می کنید کنترل ندارید یا ناتوان هستید؟
  • آیا احساس می کنید غذا یک دوست است یا غذا به شما احساس امنیت می دهد؟

استفاده گهگاهی از غذا به عنوان جایزه، گرفتن من یا برای جشن گرفتن مضر نیست. مشکل زمانی به وجود می آید که غذا مکانیسم اصلی مقابله عاطفی شما باشد. اگر اولین انگیزه شما این باشد که هر زمان که احساس اضطراب، استرس، خستگی، تنهایی یا بی حوصلگی می کنید، یخچال را باز کنید، مشکل دارید. خوردن احساسی شما را به یک چرخه ناسالم معتاد می کند که به شما اجازه نمی دهد مشکل واقعی را حل کنید.

خوردن احساسی مشکل را تشدید می کند

haleh-coaching-emotional-eating-sessions

شما هرگز نمی توانید گرسنگی عاطفی را با غذا پر کنید. خوردن برای لحظه ای حال شما را خوب می کند اما مشکل اساسی را حل نمی کند. بهتر است از یک متخصص کمک بگیرید و مشکلات خود را یکبار برای همیشه حل کنید. خوردن احساسی می تواند باعث شود احساس بدتری نسبت به قبل داشته باشید، به خصوص زمانی که به کالری های غیرضروری که بدن خود را با آنها پر کرده اید فکر می کنید. احتمالاً به دلیل نداشتن اراده برای نه گفتن به غذا خوردن احساسی، خود را مورد ضرب و شتم قرار می دهید.

راه های سالم تر برای مقابله با مشکلات

emotional-eating-solution

مشاوران کوچینگ حرفه ای ما در کوچینگ هاله به شما کمک می کنند تا راه های سالم تری برای مقابله با مشکلات را به جای اینکه منجر به خوردن احساسی شود، شناسایی کنید. با غلبه بر غذا خوردن احساسی، دیگر احساس ناتوانی در مورد غذا نخواهید داشت یا در کنترل وزن خود دچار مشکل نخواهید شد. مهم نیست که چقدر احساس ناتوانی دارید، تغییر مثبت ایجاد کنید.

ما به شما کمک می‌کنیم روش‌های سالم‌تری برای مقابله با احساسات‌تان، غلبه بر هوس‌ها، اجتناب از محرک‌ها، و در نهایت غلبه بر غذا خوردن احساسی را به دست آورید. ما به شما کمک می کنیم بین گرسنگی فیزیکی و احساسی تمایز قائل شوید. تا زمانی که این دو را تشخیص ندهید، نمی توانید از خوردن احساسی رها شوید.