5 روش خودمراقبتی که برای سلامت روان شما مفید است

تمرین خودمراقبتی  به این معناست که بدانیم برای مراقبت از خود چه کاری باید انجام دهیم.  این شامل انجام اقداماتی برای حمایت از سلامت و تندرستی کلی ما است. این اقدامات که اغلب نادیده گرفته می شوند، می توانند سلامت روان را بهبود بخشند و خطر ابتلا به اختلالاتی مانند افسردگی و اضطراب  را کاهش دهند.  هر کسی می تواند این گام های ساده را برای حمایت از یک ذهن سالم انجام دهد! در ادامه 5 روش خودمراقبتی را برای شما آورده ایم.

 

برنامه خودمراقبتی را توسعه دهید

ارزیابی کنید کدام بخش از زندگی شما نیاز به توجه بیشتری دارد و برنامه ای برای تغییر ایجاد کنید. لازم نیست همه چیز را یکباره حل کنید، در عوض یک قدم کوچک را که می توانید برای مراقبت بهتر از خودتان بردارید، مشخص کنید. سپس، زمانی را برای تمرکز بر نیازهای خود برنامه ریزی کنید. زندگی خود را اغلب ارزیابی کنید. با تغییر وضعیت، نیازهای مراقبت از خود شما نیز احتمالا تغییر خواهد کرد.

 

5 روش خودمراقبتی

 

  1. استرس در محل کار را مدیریت کنید.

اولین روش خودمراقبتی کنترل استرس می باشد. وقتی استرس را تجربه می کنید، مغز شما مواد شیمیایی تولید می کند که باعث ترشح هورمون های «جنگ یا گریز» در بدن شما می شود. این تاثیرات روانی بسیاری دارد که به اضطراب، حملات پانیک و ایجاد فوبیا کمک می کند. استرس همچنین بر توانایی ما برای تفکر واضح تأثیر می گذارد و حتی می تواند به احساس ناامنی کمک کند. بنابراین، مهم است که استرس را در هر جنبه ای از زندگی خود کاهش دهید.

برای کاهش استرس شغلی، یاد بگیرید که چگونه «نه» بگویید.  این می تواند به معنای ردیابی عوامل استرس زا باشد تا بتوانید از انجام کارهایی که باعث ایجاد اضطراب می شوند اجتناب کنید.

 

  1. استرس را در خانه کاهش دهید

شما همچنین می توانید نقش فعالی در کاهش استرس در خانه داشته باشید. یک فضا یا اتاق خاص در خانه خود ایجاد کنید که به مدیتیشن اختصاص دارد. این به شما کمک می کند تا سریعتر از افکار منحرف کننده خلاص شوید و از اثرات آرامش بخش فضای آرامش خود استفاده کنید.  همچنین خانواده می تواند برای سلامت روان شما مفید باشد. نشستن و خوردن شام با خانواده می تواند استرس را کاهش دهد و شادی شغلی را بهبود بخشد. به‌علاوه، می ‌توانید کارهای خانه را با دیگر اعضای خانواده‌تان تقسیم کنید.

 

  1. با تکنیک های آرامش ذهن خود را آرام کنید

تکنیک های ریلکسیشن را می توان در همه جا و همه جا تمرین کرد. این روش خودمراقبتی به کاهش استرس و همچنین بهبود اختلالات مختلف سلامت روان کمک می کنند.  تنفس عمیق با ارسال پیامی به مغز شما مبنی بر اینکه محیط شما آرام است و برای بدنتان خوب است که آرام شود، تنش را کاهش می دهد. آرام سازی پیشرونده عضلانی به روشی مشابه عمل می کند.

  1. پیروی کردن از برنامه خواب ثابت

برای خودمراقبتی نیاز به آرامش و خواب خوب دارید. خواب باکیفیت هر شب برای محافظت از سلامت روان شما و اطمینان از حفظ خلق و خوی مثبت در طول روز کلیدی است. افرادی که به طور منظم کم خواب هستند، اغلب از از دست دادن حافظه، اختلالات شناختی، افسردگی و اختلالات خلقی از جمله بسیاری از مشکلات فیزیکی اضافی رنج می برند. ایجاد یک برنامه خواب منظم و پرهیز از فعالیت های تحریک کننده قبل از خواب به شما کمک می کند تا خواب با کیفیت تری داشته باشید.

  1. خود را با غذاهای مناسب برای مغز تامین کنید

یکی از جنبه های مهم مراقبت از خود، تامین مواد مغذی مورد نیاز بدن برای احساس خوب است.  برخی از بهترین غذاها برای مغز شما غلات کامل، سبزیجات برگ دار، پروتئین بدون چربی، ماهی های چرب و پروبیوتیک ها هستند.

 

نتیجه گیری

فراموش نکنید، خودمراقبتی نیاز به زمان و تمرین دارد! اگرچه این نکات ساده به نظر می رسند، اما ایجاد تغییرات قابل توجه در سبک زندگی مانند تغییر رژیم غذایی یا اضافه کردن مدیتیشن به روال خود می تواند دشوار باشد.  ممکن است ایجاد یک برنامه مراقبت از خود مفید باشد که می توانید آن را برای چند ماه دنبال کنید تا زمانی که این اقدامات به عادت تبدیل شوند.

یک دیدگاه بنویسید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. فیلدهای الزامی با * نشان گذاری شده اند